Přijďte 30. dubna 2024 také oslavit Mezinárodní den jazzu společně s umělci, kteří svůj vyvolený žánr nevnímají jako rigidní hudební kategorii, ale naopak se ve své tvorbě nechávají ovlivnit hudebními a kulturními tradicemi ze všech koutů světa. Na letošním Open Air festivalu představí německou klubovou scénu nu-jazzová Jazzanova. Dále vystoupí česká rapová legenda Prago Union za doprovodu žesťového uskupení Krotitelé Dechů a další kapely ze zahraničí – free jazzový Don Kapot z Belgie a folklorem inspirovaná Searching for Home z Německa.
Oblíbený jazzový Open Air festival letos slaví své sedmé narozeniny. Přímo na Karlově náměstí na Praze 2 se koná už posedmé. Datum konání festivalu má svoji vlastní symboliku – na 30. dubna totiž každoročně připadá Mezinárodní den jazzu, který vyhlásilo OSN a její organizace pro vzdělávání, vědu a kulturu UNESCO. Open Air festival předchází sérii klubových koncertů pořádaných pod značkou Mladí ladí jazz, na které se fanoušci mohou těšit na podzim.
Návštěvníci se letos mohou těšit například na hosty z Německa. Skupina Jazzanova sestává z šesti berlínských DJs a producentů – Alexandera Barcka, Claase Brielera, Jürgena von Knoblaucha, Roskowa Kretschmanna, Stefana Leiseringa a Axela Reinemera. Společnými silami německou klubovou scénu od roku 1995 obohacují o mix nu-jazzu, chilloutu a jazz housu. Na své si ale přijdou i milovníci českého rapu v podání legendárních Prago Union. Jejich frontman a hlavní autor většiny textů Adam Svatoš aka Kato vystoupí na Mladí ladí jazz s živou kapelou, ke které se navíc připojí brass band Krotitelé Dechů.
Další hvězdou jazzového line-upu je belgické uskupení Don Kapot, jehož tvorba se pohybuje na pomezí free jazzu, afrobeatu a krautpunku. Jde o populární trojčlennou partu z Bruselu, kterou tvoří kytarista a baskytarista Giotis Damianidis, saxofonista a klávesista Viktor Perdieus a bubeník Jakob Warmenbol. Line-up uzavírá druhá německá kapela, Searching for Home, která zase kromě jazzu a fusion do svých vystoupení implementuje vlivy trapu a středovýchodního i afrického folkloru. Za tento přístup si vysloužila i vítězství v prestižní soutěži Jazzfruit.
Návštěvníkům bude tradičně k dispozici i chill out zóna, kterou bude mít na povel hlavní mediální partner festivalu Český rozhlas Vltava. Jeho redaktoři odtud i z hlavní stage povedou rozhovory se zajímavými hosty letošního ročníku a budou všechny koncerty přenášet živě.
Mladí ladí jazz Open Air 2024 se uskuteční v úterý 30. dubna 2024 na Karlově náměstí. Vstup na festival je stejně jako v předchozích letech zdarma. Organizátory akce ale lze podpořit alespoň zakoupením virtuální vstupenky přes portál GoOut.cz.
Festival spolupořádá Městská část Praha 2 a záštitu nad ním převzali starosta Jan Korseska (ODS), radní pro kulturu Jaroslav Šolc (ODS) a za magistrát hlavního města taktéž radní pro kulturu, Jiří Pospíšil (TOP 09). Akci podporuje také Ministerstvo kultury ČR.