Přišlo vám někdy na mysl, že slavný román 1984, který napsal skoro před sedmdesáti lety George Orwell, je možné pojmout jako rozvernou a radostnou love story? Divadlo Kámen ho tak pojímá. V příslušném duchu vytvořilo hru „2024: Julie a Winston“.

Divadlo Kámen zve na rozpustilou orwelliánskou lovestory, rozpustilý orwelliánský horror o láska až za hrob, až za tmu, až za kročeje, až za vnitřní srrrrrdce. Notoricky známá romance po tisíci a prvé, a zase jinak :-).

Dva hlavní hrdinové Orwellova temného díla (Julie a Winston) se znovu setkají po čtyřiceti letech. Jsou už staří a rádi by nějak důstojně a šťastně zakončili své životy.

„City a emoce mohou být na pozadí té šílené orwellovské společnosti ohnivější a veselejší, někdy i snad vtipnější, než v běžných podmínkách,“ říká představitel Winstona a režisér Petr Odo Macháček. „V některých okamžicích to mezi námi hezky jiskří, protože jsme přeplněni hlubokou i mělkou láskou. Šílené vnější podmínky pro nás navozují ideální prostředí pro silné, autentické žití.“

Julii hrají dvě „krásné červené dámy“: Lucie Zachovalová a Lenka Chadimová. Výtvarník Petr Oskar Vaněk navrhl jejich kostýmy v přímém protikladu k nezáživným šedomodrým uniformám, které popisuje ve své knize George Orwell. Scéna tedy není ani zdaleka ponurá. „Když je ponurost někde na pozadí, nemusí být zviditelňována a ilustrována na jevišti,“ dodává režisér.

námět: George Orwell: 1984

struktura a scénář: Petr Odo Macháček / kostýmy a scéna: Petr Oskar Vaněk

hrají a jednají: Lucie Zachovalová, Lenka Chadimová, Petr Odo Macháček

„Dívala ses na mě a byla jsi hrozně bledá. Byla jsi úplně bílá. Bylas jako kus ledu. A v jedný ruce jsi držela jeden z těch vobrovskejch vidlicovejch klíčů.“

Více o hře:
https://www.divadlokamen.cz/2024

Více ke hře (rozhovor s režisérem):
https://www.informuji.cz/clanky/9308-rozhovor/