Světoznámé Janáčkovo kvarteto, které je na scéně již více než 70 let, zahraje v prostoru prelatury s nádherným freskovým stropem u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu.
Janáčkovo kvarteto vzniklo na brněnské konzervatoři v roce 1947 z řad studentů. Díky vynikající interpretaci děl Leoše Janáčka získal soubor právo nazývat se jménem tohoto významného skladatele. V roce 1955 podniklo Janáčkovo kvarteto, v dnes již legendárním složení Jiří Trávníček, Adolf Sýkora, Jiří Kratochvíl, Karel Krafka, první zahraniční turné a v průběhu několika let pokryla umělecká činnost souboru všechny světadíly.

Sedmdesát let působení na koncertních pódiích si přirozeně vynutilo postupné změny v obsazení souboru, ale interpretační kánon a expresivní projev stále zůstávají obrazem hry Janáčkova kvarteta.

V současnosti hraje soubor ve složení:

Miloš Vacek – 1. housle

Richard Kružík – 2. housle

Jan Řezníček – viola

Břetislav Vybíral – violoncello

Janáčkovo kvarteto vystoupilo na významných světových festivalech (Bonn – Musikfestival, Edinburgh – Festival, Pražské jaro, Schleswig-Holstein – Festival, Festival – Krakov, Festival – Alicante – Actual, ad.), koncertních síních (Londýn – Wigmore Hall, Edinburgh – Quins Hall, Tokio -Bunkakaikan, Osaka – Phoenix Hall, Soul – IBK Hall, ad.) a nahrávalo pro proslulé nahrávací společnosti (Deutsche Gramophon, Supraphon, Decca, Westminster, Pony Canyon, Naxos ad.). Kvarteto také navázalo spolupráci se společností I. J. Pleyela v rakouském Ruppersthallu a pravidelně se věnuje uvádění a nahrávání hudebního odkazu tohoto méně známého současníka W. A. Mozarta.

Soubor za dobu svého trvání spolupracoval s význačnými interprety, jako jsou Igor Ardašev, Eva Bernáthová, Boris Berezovský, Maria Kliegel, Bohuslav Matoušek, Josef Špaček, Alfred Strejček, Ivo Kahánek, Ang Li, Raphael Wallfisch aj.

www.janacekquartet.com

Program koncertu:

Josef Suk – Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“

op. 35 Leoš Janáček – Smyčcový kvartet č. 1 „Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty“

1. Adagio. Con moto

2. Con moto

3. Con moto. Vivace. Andante

4. Con moto. Adagio

—– přestávka —–

Antonín Dvořák – Smyčcový kvartet F – dur, op. 96 „Americký“

1. Allegro ma non troppo

2. Lento

3. Molto vivace

4. Finale.

Vivace ma non troppo

Místo konání:

Zámek Žďár nad Sázavou – sál prelatury
Vstupenky

380 Kč / dospělí
250 Kč / zlevněné vstupné (senioři 65+, děti 6–18 let, studenti do 26 let, ZTP/P)
Vstupenky si můžete zakoupit na recepci Muzea nové generace nebo zarezervovat přes rezervační formulář:
Kontaktní osoba:

Pavel Haluza

haluza@zamekzdar.cz

+420 731 474 155

Loading...
Koncert Janáčkovo kvarteto