Sluchem, hmatem i vlastním prožitkem se lze vrátit do doby kamenné v poličském muzeu. Tento víkend zahájili interaktivní výstavu, která vás vezme zpět do dob lovců mamutů, přes dobu bronzovou až po příchod Slovanů v šestém století n. l.

Projitím umělé jeskyně se ocitnete tváří tvář mamutovi a jeho klům a jistě si položíte otázku, jak jen mohli dříve takové zvíře skolit. A právě to se dozvíte na naší výstavě. Jak pracovali s kůžemi, nebo jak něco tak tvrdého jako kůže je prošili a na sebe oblékli.
Výstava Od doby kamenné po dobu slovanských hradišť popisuje období paleolitu (40.000 let př. n. l.), neolitu (7 – 3,5 let př. n. l.), dobu bronzovou nebo život Keltů až po příchod Slovanů v šestém století n. l.
Na výstavě uvidíte několik originálních předmětů pro život i zbraní a nástrojů vyrobených z totožných materiálů. Ty si můžete zapůjčit a například vyzkoušet si, jak namáhavé je dřevěným vrtákem vyvrtat otvor na topůrko do kamenné sekyry, rozdělat oheň nebo jak vypadaly jedno, dvou nebo třířadé kostěné hroty. Pokud vám přijdou málo ostré – můžete je nabrousit. Věděli jste, že kamennou sekyru do krásně hladkého povrchu je třeba brousit až sedm hodin?

Zajímá vás více kov či kosti? Pak je pro vás připraveno několik souborů zbraní, oděvů a nádob potřebných k životu z Doby bronzové. Na výstavě uvidíte postavu kovorytce, jak vyrábí zdobenou misku, postavu ženy a oděvy k vyzkoušení, šperky, meče… na vertikálním stavu si můžete vyzkoušet, jak se dříve tkalo. Stejně tak si na jednom z prvních kamenných mlýnů – žernovu, vyzkoušíte mletí obilí. Věděli jste, že pro čtyřčlennou rodinu se zrno na kaši mlelo až tři hodiny?

Výstava toho nabízí k vidění i vyzkoušení mnohem více – v jednom sále uvidíte vývoj člověka, jeho způsoby lovu, života i odívání za posledních několik desítek let. Výstava je vhodná nejen pro děti, ale i pro hravé dospělé.