Termín legenda je až ostudně nadužívaný, pro případ popisu speciálně sestavené kapely pro letošní JazzFestBrno se mu však nevyhneme. Gros kapely totiž tvoří osobnosti s datem narození někde ve třetí čtvrté dekádě minulého století, ovšem nepolevujícím zápalem pro tvorbu a její sdílení. Kdo zná osobně třeba Milana Kašubu, Vincence Kummera nebo Petera Lipu, tak přesně ví, o co tu jde. Rytmickou sekci vytvořili tito stateční: kontrabasista Vincenc Kummer, spoluhráč celé řady světových jmen vč. Dextera Gordona nebo Cheta Bakera, klavírista Miroslav Hanák, ztělesnění slova praktik, zručný hudebník s nevídaným repertoárem a hlavně stylovým záběrem, Milan Kašuba, proslulý jazzový kytarista a především bavič a Ctibor Hliněnský, nestor bicích a dlouholetý spolupracovník např. Ládi Kerndla. Do první linie se postaví hostující saxofonista Svatobor Macák, který si na zdejší jazzové scéně nezahrál opravdu jen s málokým a málokdo by měl o něm mínění jiné než nejvyšší, a zpěvák Peter Lipa, jenž nepotřebuje vůbec žádné představení.


Jazz Q má v dějinách českého jazzu i rocku mimořádné postavení: v letech 1970-1983 mu vyšlo sedm dlouhohrajících desek, nejen chválených recenzenty, ale často i komerčně úspěšných. Jazz Q založili Martin Kratochvíl a Jiří Stivín, ovlivněni především free jazzem. Přestože skupina tehdy koncertovala po celé Evropě a dostalo se jí řady ocenění, žádnou desku nevydala. Jen částečnou představu o tehdejším repertoáru si lze tvořit podle alba Coniunctio (1970), společného díla Jazz Q a Blue Effectu. Různorodost prezentovaných skladeb však zároveň byla ukazatelem vnitřních rozporů ve skupině; po Stivínově odchodu v ní ideově i skladatelsky začal dominovat Martin Kratochvíl. Jazz Q si pak přes řadu personálních změn udržel zcela jasnou tvůrčí kontinuitu. První poststivínovský sound, výrazně ovlivněný rockem, ale stále zřetelně jazzový, reprezentuje album Pozorovatelna.

Reklama

Akce obchodníků na jednom místě, akční letáky českých řetězců.
Z nakoupených surovin si můžete uvařit dle postupů recepty Ládi Hrušky.
Ověřte si partnera jestli nemá pochybnou minulost. Ověření je zdarma.
Autodíly MJAUTO
Levné clip in vlasy a příčesky do vlasů.
Internetová galerie ArtBohemia nabízí prodej grafických děl.
Elegantní a kvalitní kabelky za skvělé ceny pro mladé slečny, paní a babičky
Kojenecké oblečení a kojenecké potřeby v eshopu Limpopo.cz. Kvalitní kojenecké zboží s nejlevnější dopravou a osobním odběrem v Trutnově.
Servis notebooků Zlín
Posilovna Zlín
Notebook servis Zlín
Natáčení hudebních videoklipů
Zateplení domu Zlín