Pouze jednou v roce nechává rodina Kinských na zámku ve Žďáru nad Sázavou nahlédnout návštěvníky do svých soukromých zahrad. Akce s názvem Zahrady vyprávějí nabídne také bohatý doprovodný program.

Soukromé zahrady odemče paní Marie Kinsky v sobotu 10. června v 10 hodin u hráze Konventského rybníka. Letos hovoří o symetrii a asymetrii květin, přírody, ale nazapomíná se ani na Santiniho architekturu. Doprovodný program v zahradách zapůsobí u návštěvníků na všechny jejich smysly. Umělecká díla ostravského umělce a pedagoga Libora Novotného jsou souborem drobných artefaktů pracujících s průnikem tvarů na bázi gotické a barokní architektury. „Pracuji s vajíčkovými skořápkami a v stejným způsobem v jiném měřítku s kovovými tlakovými nádobami. Tzv. vajíčkové objekty jsou velmi křehké, drobné a svým přírodním původem mohou korespondovat s vegetací květinové zahrady,“ vysvětluje autor výstavy, kterou si pracovně nazval Pěticípá hvězda. „V posledním roce se věnuji práci s tvarem, nebuduji jej sochařsky – tedy vytvářením od nuly a následným cizelováním a zpřesňováním – ale vytvářím situace, ve kdy se tvar chová podle určité tvarové nutnosti. Využívám tvarů již existujících a jejich vzájemnou kombinací a průniky dochází ke vzniku tvaru nového, podobně jako v případě Santiniho staveb jde o fúzi s uplatněním gotických prvků v barokním celku.“
Další smysl opojí esence a vůně. Do Žďáru je přiveze Petra Hlavatá, autorka Vonné mapy domova – cyklus parfémů a kadidel zachytávajících Genia Loci výjimečných míst ČR. Vůně je dle ní dech andělů, každá vůně má svou architekturu, skrytý řád a pravidla, vyprávějí příběhy, jsou symetrické, asymetrické, tajemné, magické, léčivé, nesou nás na křídlech... Na místě přímo představí Santiniho Perfumárium, Vonnou mapu domova, Aromabar s degustací, pyramidu, hvězdu i spirálu vůní.
Na spirály, hvězdy, symetrické a asymetrické propojení architektury v květu volně navážou haptická edukační zastavení. Ze studniční kaple a dalších zákoutí zahrad uslyší pozorní posluchači libé tóny hudby a u barokních koníren po celý víkend zahraje akordeonistka Jitka Baštová. Posledním smyslem je samozřejmě chuť, tu osvěží degustací a vyprávěním o historii lahodného jablečného moku výrobce zámeckého cideru z Foroty rodinná firma Cidérka a členové Svazu malých výrobců cideru s podporou Dobrého Cideru. Ve spolupráci s nimi přijede brněnský catering Super Panda Cirkus, který bude na terase u Muzea nové generace míchat ciderové drinky a nebude zde nouze ani o vyladěné chutě dalšího občerstvení. Během celého víkendu se na Pivovarském nádvoří Zámku Žďár koná trh se svěží módou, šperky a designem a delikatesami Mint Market.

Loading...
Zahrady vyprávějíZahrady vyprávějíZahrady vyprávějíZahrady vyprávějí